czwartek, 18 lipca 2019

Sofa, kanapa czy wersalka?
Jeśli stoisz przed decyzją wymiany mebli wypoczynkowych w salonie, to świetnie trafiłaś/trafiłeś!

Nie będę tu opisywać skąd się wzięła kanapa i jakie jest etymologiczne znaczenie słowa "sofa", czy "wersalka" chyba, że to Cię interesuje to odsyłam do świetnego artykułu KLICK

Jakie znamy rodzaje mebli wypoczynkowych?

1.  Kanapa - ciężki i masywny mebel służący tak samo do siedzenia, jak i leżenia. Zwykle posiada możliwość rozłożenia i przekształcenia w wygodne miejsce do spania. Wyróżniamy różne systemy rozkładania, ale o tym znajdziesz informacje dalej.

Kanapa Gaspar BRW


2. Sofanierzadko jest niższa od kanapy, bardziej miękka i lekka. Przypomina rozłożysty i szeroki fotel na nóżkach. Jeszcze do niedawna raczej bez funkcji spania. Z uwagi na to, że uwielbiamy meble funkcjonalne, to na rynku jest dostępnych teraz wiele modeli sof z możliwością rozłożenia. W internecie słowo sofa jest stosowane zamiennie za kanapę, być może dlatego, że lepiej brzmi :) 

Sofa Amber Agata Meble


3. Wersalka - kojarzy się z czasami PRL-u i słusznie, ponieważ to był must have w każdym polskim domu. Powierzchnia spania wersalki jest często dużo mniejsza, niż np. kanapy. Głównym czynnikiem odróżniającym wersalkę od kanapy czy sofy z funkcją spania jest sposób rozkładania, który jest najszybszy ze wszystkich systemów. Unosimy siedzisko, a następnie przyciskamy je do oparcia aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Teraz można opuścić siedzisko uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię.


Wersalka Montana


4. Narożnik - najbardziej popularny mebel, jest to wersja kanapy z jedną wydłużoną częścią, przypomina kształt litery "L".

Narożnik Przemek BRW


5. Szezlong  - (leżanka) mebel z oparciem z jednej strony, jest czymś pomiędzy fotelem a sofą. Idealny dla osób, lubiących odpoczywać w pozycji półleżącej.
Zniknęły z polskich domów w czasach PRL-u, gdzie mebel musiał być wielofunkcyjny. Całe szczęście wracają do łask!

Szezlong Diplomatie


6. Fotel - rodzai foteli jest cała masa. Najłatwiej sklasyfikować je według stylu we wnętrzu.
O to kilka z nich:
a) styl skandynawski : modelu typu "uszak", który dzięki IKEI jest w co drugim domu lub fotele klubowe czy inne znane z czasów PRL.
Fotel klubowy Armi 

b) styl glamour:  tu idealnie sprawdzą się modele pikowane w stylu ludwikowskim / barokowym

Stylowy fotel Luisa

c) styl klasyczny: duże, szerokie, toporne modele o prostym kształcie.
Wersal fotel tapicerowany

d) styl nowoczesny: w tym stylu mamy już pełną dowolność, idealnie sprawdzą się "jajka", kule, fotele retro czy obrotowe.
Fotel Egg Jajo Kaszmir Treviso  Czym się kierować, przy wyborze mebli wypoczynkowych? 

Jeśli decydujesz się na meble z możliwością rozłożenia to czynnikiem głównie odróżniającym jest system otwierania. Oto kilka przykładów:

- System rozkładania DL (najczęściej spotykany system rozkładania kanap lub sof )– najpierw wysuwamy siedzisko, a następnie składamy oparcie. Uzyskujemy w ten sposób powierzchnie do spania, która jest dość równomierna i sprężysta. Zaletą kanap w systemie rozkładania DL jest zazwyczaj duży pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

- System rozkładania Delfin / szufladowy (najpopularniejszy system stosowany w narożnikach)
Spod siedziska wysuwamy segment narożnika, a następnie z wysuniętej szuflady podciągamy leżący na nim materac do góry. I gotowe. Zazwyczaj pod drugą częścią narożnika znajduje się schowek na pościel.

- System belgijski (sedak)
Rozkładanie w tym systemie przypomina rozkładanie łóżka polowego. Wyciągamy złożony stelaż z materacem, ukryty w schowku pod siedziskiem, a następnie rozkładamy całość opierając kolejne elementy stelaża na kolejnych nogach. Tak tworzymy powierzchnie spania, którą tworzy stalowa lub aluminiowa konstrukcja wypełniona listwami lub systemem sprężynowym. Minusem zastosowania systemu rozkładania typu sedak jest brak pojemnika na pościel.

- Automat wersalkowy (pisałam już o tym, przy opisywaniu różnicy między wersalką a kanapą)

Jeśli interesuje Cię temat aranżacji salonu, zapraszam do innych artykułów, np.:
5 pomysłów na puste ściany w salonie


A jaki jest Twój ulubiony mebel wypoczynkowy w domu?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz